Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Albumy prywatne” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Album Pawła Kaczanowskiego”

 

Egzekucja Żydów w Chrzanowie (Krenau) w 1942 roku - 1

Kolekcja (zbiór/zespół): Albumy prywatne, Słowa kluczowe: II Wojna Światowa, Holocaust, Żydzi, egzekucja, Chrzanów (pow. chrzanowski)


29 kwietnia 1942 roku w Chrzanowie odbyła się egzekucja 7 Żydów za nielegalny wypiek chleba oraz handel żywnością. Straceni zostali: Izrael Gerstner i jego dwóch synów Samson Gerstner i Chaim Gerstner (piekarze), Schaja Spangelt (kupiec), Izreal Firsch (wytwórca firan), Fajwel Waldman i Berek Erenfryd (kupiec z Olkusza). Egzekucja miała miejsce rejonie ul. Świętokrzyskiej i Grunwaldzkiej. Wykonali ją esesmani z Auschwitz oraz policjanci niemieccy z Chrzanowa. Na zdjęciu został utrwalony moment egzekucji na co wskazywać może podkurczona noga skazanego. Oryginalne zdjęcie pochodzi ze zbioru Pawła Kaczanowskiego.


Nazwa dokumentu: Egzekucja Żydów w Chrzanowie (Krenau) w 1942 roku - 1
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Albumy prywatne
Teczka (jednostki archiwalna): Album Pawła Kaczanowskiego
Numer ID: CATL 43 J / 3.15.1
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1942-04-29
Miejsce wytworzenia: Chrzanów
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: MBP w Chrzanowie - udostępnił Paweł Kaczanowski
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: II Wojna Światowa, Holocaust, Żydzi, egzekucja, Chrzanów (pow. chrzanowski)
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Album Pawła Kaczanowskiego"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.